Wielu młodych Polaków stać na zaciągnięcie i obsługę kredytu hipotecznego, ale przeszkodą jest brak oszczędności na wkład własny. Rząd, we wprowadzonym niedawno Polskim Ładzie, ma pomysł, jak pomóc takim ludziom. Dowiedz się, kto może skorzystać z gwarancji wkładu własnego.
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy – kto może skorzystać ze wsparcia?
Mieszkanie bez wkładu własnego jest jednym z flagowych programów Polskiego Ładu. Głównym założeniem programu jest stabilizacja sytuacji mieszkaniowej polaków, za sprawą wsparcia w postaci umożliwienia zaciągnięcia kredytu bez posiadania wymaganego przez banki wkładu własnego. Gwarancje kredytowe na pokrycie wkładu własnego, udzielane będą osobom, które spełnią pewne warunki.
I tak pierwszą grupą są osoby bezdzietne lub posiadające jedno dziecko. Warunkiem jest jednak to, że nie mogą one posiadać żadnej nieruchomości na własność – dotyczy to każdego członka gospodarstwa domowego.
Drugą grupą odbiorców są osoby posiadające przynajmniej dwójkę dzieci. W ich przypadku, możliwe jest posiadanie jednej nieruchomości na własność, a jej maksymalna powierzchnia może wynosić:
- 50 m² przy dwójce dzieci,
- 75 m² przy trójce dzieci,
- 90 m² przy rodzinie z czwórką dzieci,
- bez limitu metrażowego dla rodzin z co najmniej pięciorgiem dzieci.
Jednocześnie, ustawa nie wprowadza żadnych limitów wiekowych, a także nie wyklucza osób samotnych.


Do jakiej kwoty przyznawane jest wsparcie Gwarantowanego kredytu mieszkaniowego?
Gwarancja udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego (w skrócie BGK) ma wynosić od 10 do 20% części kredytu, przy czym maksymalna kwota wsparcia ma wynieść nie więcej niż 100 tys. złotych.
Należy jednak pamiętać, że BGK jest jedynie gwarantem wkładu własnego. Oznacza to, że osoba zaciągająca zobowiązanie jest zobligowana do spłacenia również tej części kredytu hipotecznego. Spłaty nie trzeba jednak regulować jednorazową płatnością, tylko w formie rat kredytowych.
Ustawodawca przewiduje jednak możliwości, w ramach których pokryje część zobowiązania. Odbywa się to w ramach tzw. spłaty rodzinnej. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby, których rodziny powiększą się podczas spłaty samego kredytu. Wygląda to następująco:
- 20 tys. złotych spłaci BGK jeśli rodzina powiększy się o drugie dziecko,
- 60 tys. złotych pokryje BGK jeśli rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.