1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych, które mają ułatwić inwestycje mieszkaniowe grupom osób fizycznych, które chcą zbudować dom własnymi siłami. Ma być łatwiej, ale co to oznacza w praktyce? Dowiesz się z tego artykułu.
Nowe przepisy mają ułatwić inwestycje mieszkaniowe grupom osób fizycznych, które chcą zbudować dom własnymi siłami. Ustawa została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Głównym celem nowej ustawy jest uregulowanie funkcjonowania kooperatyw mieszkaniowych. Regulacja dotyczy także warunków sprzedaży nieruchomości gminnych na potrzeby tego typu budownictwa mieszkaniowego.
Kooperatywa mieszkaniowa – co to znaczy?
To proste. Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych (np. krewnych, przyjaciół lub znajomych), które chcą wspólnie kupić działkę i wybudować na niej domy jednorodzinne lub budynek wielorodzinny z mieszkaniami, w których następnie same zamieszkają.
W formule kooperatywy można także nabyć i wyremontować istniejący budynek, po to aby następnie w nim zamieszkać. Kooperatywa obejmuje także możliwość zapewnienia w ten sposób mieszkań swoim dzieciom.
Mówiąc innymi słowami kooperatywa polega na tworzeniu miejsca zamieszkania dla większej grupy ludzi niż jedna rodzina określanej jako członkowie kooperatywy mieszkaniowej.
Kto może skorzystać z nowych ułatwień?
Osoby fizyczne, które zdecydują się na stworzenie kooperatyw i stworzenie wszystkim jej członkom odpowiednich warunków mieszkaniowych.
Co zyskam?
Kooperatywa mieszkaniowa polega na stworzeniu sobie miejsca zamieszkania samodzielnie. Wówczas osoby fizyczne tworzące kooperatywę nie korzystają z usług dewelopera.
- Członkowie kooperatywy sami budują lub remontują budynek według swoich preferencji.
- Kooperatywy mogą liczyć na wsparcie samorządów.
- Kooperatywy mogą liczyć także na wsparcie instytucji finansowych w celu uzyskania środków na zakup nieruchomości lub na budowę.
- Będą mogły także ubiegać się – na zasadach ogólnych – o preferencyjny kredyt bez wkładu własnego (tzw. rodzinny kredyt mieszkaniowy).
Kooperatywa mieszkaniowa – ułatwiony zakup nieruchomości od gmin
Ustawa określa nie tylko ramy współpracy członków kooperatyw mieszkaniowych. Wprowadza także kolejne narzędzie, które ma ułatwić cały proces.
W ustawie przewidziano szczególne zasady zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości z przeznaczeniem pod oddolne budownictwo mieszkaniowe.
Takimi rozwiązaniami są m.in.
- forma przetargu (czyli przetarg ograniczony do kooperatyw i spółdzielni),
- alternatywne formy rozliczenia,
- możliwość udzielenia bonifikaty od ceny nieruchomości.
Jak pozyskać finansowanie mieszkanie?
Kooperatywy mogą skorzystać rodzinnego kredytu mieszkaniowego („Mieszkanie bez wkładu własnego”).
Przypomnijmy pokrótce co w ten sposób zyskają.
Nowelizacja przepisów z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2008). dotyczy przede wszystkim:
-
zniesienia przepisu o minimalnej wysokości gwarancji, co pozwala na wniesienie większego wkładu własnego – z 10% do 20%,
-
umożliwienia skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości oraz powiększenie tego parametru nawet do 30% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej,
-
podwyższenia limitu wkładu własnego – ze 100 tys. zł do 200 tys. zł,
-
umożliwienie sfinansowania ze środków z kredytu nabycie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z zasobów spółdzielni mieszkaniowej,
-
podniesienie o 0,1 wartości współczynników wyznaczających limity ceny m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, do wysokości których może zostać udzielony kredyt mieszkaniowy w ramach programu (dla rynku pierwotnego na poziomie 1,4 a dla rynku wtórnego na poziomie 1,3).