Program Mieszkanie bez wkładu własnego ruszył 27 maja. Instytucją, która udziela gwarancji kredytobiorcom, jest Bank Gospodarstwa Krajowego (w skrócie BGK). Ma on ściśle współpracować z grupą banków, które wcześniej podpiszą specjalną umowę z BGK. Sukcesywnie do programu dołączają kolejne banki. Sprawdź, w jakich bankach możesz skorzystać z programu.
Jaki będzie ostateczny koszt kredytu z gwarancją wkłądu własnego?
Banki, które podpiszą umowę z BGK będą udzielały kredytów z gearancją wkładu własnego bazując na własnej polityce cenowej. Ustawa nie narzuca na banki finansujące parametrów cenowych dotyczących kredytu. Stały jest jedynie koszt gwarancji BGK wynoszący 1% jej wartości, natomiast oferta będzie formowana na podstawie polityki cenowej poszczególnych banków. Przy programie „Mieszkanie dla Młodych” kredyt ze wsparciem zazwyczaj były na zbliżonym poziomie bądź delikatnie droższe niż standardowe kredyty hipoteczne.
Czy każdy bank realizuje wsparcie w ramch Spłaty rodzinnej?
Tak. Każdy z banków, który podpisze umowę z BGK będzie spełniał także warunki dodatkowej pomocy dla rodzin z dziećmi, które wiżeiły taki kredyt w ramach tak zwanej „Spłaty rodzinnej”. Spłata rodzinna przysługuje tym kredytobiorcom, którym w czasie spłaty kredytu urodzi się drugie lub kolejne dziecko. W takim przypadku mogą oni liczyć na to, że BGK spłaci część ich kredytu – 20 tys. złotych w przypadku drugiego dziecka i nawet 60 tys. złotych przy narodzinach trzeciego lub kolejnego dziecka.
Lista banków, które podpisały umowy z BGK umożliwiające zabezpieczanie kredytów gwarancją – aktualizacja na dzień 20.09.2022 roku
- Alior Bank S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pekao S.A.
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- BPS S.A.
- PKO Bank Polski S.A.
- Santander Bank Polska S.A.
- PKO Bank Polski
Sprawdź, czy przysługuje Ci gwarancja (GKM) i czy możesz otrzymać wsparcie w ramach spłaty rodzinnej.