Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii podczas konferencji prasowej w dniu 18 maja 2022 ogłosił zmiany w przepisach dotyczących mieszkania bez wkładu własnego. Są one spowodowane zmianami znacznym podwyższeniem cen nieruchomości oraz wzrostem stóp procentowych. Sprawdź, czy po zmianach kwalifikujesz się do programu Mieszkanie bez wkładu własnego.
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wchodzi w życie 26 maja 2022. Przepisy mają umożliwić objęcie gwarancją kwoty odpowiadającej 10% lub 20% wkładu własnego wymaganego przez banki przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Oznacza to, że osoby które posiadają zdolność kredytową, ale nie uzbierały “gotówki” na wkład własny mają teraz szansę na zaciągnięcie kredytu. Podsumowując gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.
Dodatkowym elementem programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest tak zwana Spłata rodzinna (więcej o Spłacie rodzinnej link).
Zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
Według ministra Waldemara Budy program Mieszkanie bez wkładu własnego ma być po zmianach bardziej atrakcyjny i elastyczny.
– “Proponujemy, by każdy kto będzie miał wkład własny nawet do 20 proc., również był objęty programem. Nie będzie wtedy miał gwarancji (zastępującej wymóg wniesienia wkładu własnego, PAP), bo nie będzie takiej potrzeby, ale będzie się kwalifikował do rodzinnych spłat (w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego, PAP). Jak ktoś ma 17 proc. wkładu, to 3 proc. będzie gwarantowane przez BGK. Więc jeśli ktoś chce mieć więcej wkładu własnego, będzie miał taką możliwość” – poinformował.

Bardziej realne wskaźniki cen nieruchomości
Minister przekazał także, że wskaźniki cen nieruchomości brane pod uwagę w programie Mieszkanie bez wkładu własnego także zostaną zmienione – na te bardziej realne i odpowiadające obecnej sytuacji rynkowej. Oznacza to, że więcej osób skorzysta z programu.
Wskaźnik odtworzeniowy lokalu będzie podniesiony z 1,3 do 1,4 na rynku pierwotnym i 1,2 do 1,3 na rynku wtórnym.
Dodatkowo, rozszerzy się grupa odbiorców programu. Teraz będzie dotyczył zarówno tych osób, które nie wkładu własnego oraz tych którzy mają odpowiednią kwotę na wkład własny, ale chcą skorzystać z dopłat w ramach Spłaty rodzinnej (czyli planują drugie lub kolejne dziecko).
Nie zmieni się natomiast maksymalna kwota gwarancji, która wynosi 100.000 zł. Podobnie bez zmian pozostaje minimalny okres, na jaki będzie udzielany gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wynosi 15 lat.

Mieszkanie bez wkładu własnego – dodatkowe zmiany od 2023 roku
Kolejne zmiany mają obowiązywać od 2023 roku, po ustabilizowaniu się stóp procentowych. Mają one dotyczyć preferencji dla kredytów o stałej stopie procentowej.
– “To rozwiązanie pozwoli skorzystać z rodzinnych dopłat do kredytu również przy wkładzie własnym do 25 proc. wartości nieruchomości, ale pod warunkiem, że kredyt będzie ze stałą stopą procentową” – oznajmił minister Waldemar Buda.
Wynikiem tych zmian ma być stałe zwiększenie zainteresowania kredytami ze stałą stopą procentową. Ma to być dobry trend, w którym według ministra powinien zmierzać rynek kredytów hipotecznych.
Program startuje 26 maja, natomiast od 27 maja będzie można realnie starać się o gwarancję. Obecnie kolejne banki podpisują umowy z BGK i wystartują z ofertami dokładnie 27 maja. Kolejne banki mają dołączać sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Resort zakłada, że zmiany w programie będą uchwalone za kilka miesięcy.
– “Chciałbym, by jeszcze w tym roku te zmiany weszły w życie (poza preferencjami dla kredytów o stałej stopie procentowej, które wejdą w życie od 2023 r.). W ciągu kilku tygodni wyjdziemy z gotowym projektem, mamy już w zasadzie przygotowane założenia” – oświadczył Buda.