We wrześniu ogłoszono kolejne zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy ma ułatwić Polakom dostęp do mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Z uwagi na zmianę uwarunkowań rynku kredytów hipotecznych do programu wprowadzane są zmiany, które mają rozszerzyć grupę jego odbiorców.
Zapowiedziane zmiany umożliwią zakwalifikowanie się do programu większej liczbie osób. Program zmieni też nazwę z „Mieszkanie bez wkładu własnego” na program „Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych”.
– To działania wspierające Polaków i ochraniające przed negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie. Pozwolą one większej liczbie osób wziąć udział w programie – zaznacza minister Buda. (Źródło: www.gov.pl).
Rząd planuje także stopniowe zwiększanie udziału w bardziej bezpiecznych kredytach mieszkaniowych o stałej stopie procentowej lub okresowo stałej stopie procentowej.
Najważniejsze zmiany w programie “Mieszkanie bez wkładu własnego”:
- Umożliwienie wniesienia większego wkładu własnego – z 10% do 20%.
- Umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości, a do 25% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej.
- Zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji.
- Podniesienie limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.
- Zmiana nazwy programu na program „Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych”.
MRiT zakłada, że rozwiązania pozwalające większej liczbie osób zakwalifikować się do programu wejdą w życie w styczniu 2023 r.
