Celem programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest stabilizacja sytuacji mieszkaniowej Polaków, a także zachęcenie do powiększania swoich rodzin. Sprawdźmy, jakie korzyści oferuje dofinansowanie wkładu własnego proponowane przez rządzących.
Mieszkanie bez wkładu własnego – szansa na własne mieszkanie
Ceny na rynku nieruchomości rosną nieprzerwanie od kilku lat. Tego trendu nie wyhamowała nawet pandemia COVID-19 i związane z nią lockdowny. Co więcej, po odmrożeniu gospodarki, średnie opłaty za metr mieszkania zaczęły wzrastać jeszcze szybciej – a dzisiaj dodatkowo sytuację pogarsza galopująca inflacja.
W rezultacie, coraz mniej osób może pozwolić sobie zakup własnego mieszkania. Przeszkodą dla wielu z nich jest wymagany przez banki wkład własny. Ten wynosi od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości, co oznacza, że chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny wymagane jest posiadanie od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tys. gotówki na pokrycie wkładu własnego.
Osoby, które nie są w stanie zgromadzić takiej kwoty mogą skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Dzięki niemu, mają szanse na otrzymanie kredytu, nawet bez posiadania odpowiedniej ilości gotówki.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi
Takie rozwiązanie powinno zainteresować przede wszystkim rodziny z dziećmi, które stać na bieżącą obsługę kredytu hipotecznego, a jednocześnie trudno jest im uzbierać odpowiednią kwotę na wkład własny. Przemawia za tym między innymi fakt, że mogą one wcześniej posiadać nieruchomość na własność, a ta zakupiona w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego będzie drugim mieszkaniem – należy jednak pamiętać, że ustawa reguluje wielkość pierwszej nieruchomości posiadanej na własność.
Spłata rodzinna
Dodatkową zachętą dla rodzin, które rozważają zakup własnego mieszkania w ramach programu gwarantowanych kredytów hipotecznych jest również to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może spłacić za nich część zobowiązania. Odbywać się to będzie w ramach tzw. spłaty rodzinnej. Polega ona na tym, że jeśli w czasie spłaty zobowiązania kredytowego, rodzina powiększy się o kolejnego członka, to mogą oni ubiegać się o dopłatę. Ta będzie przysługiwać w następującej wysokości:
- jeśli rodzina powiększy się o drugie dziecko – 20 tys. zł,
- jeśli rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko – nawet 60 tys. zł.
Symboliczna prowizja
Skorzystanie z programu jest o tyle opłacalne, że jest obwarowane jedynie niewielką prowizją. Wynosi ona dokładnie 1 proc. kwoty gwarancji. Oznacza to, że jeśli wnioskodawca skorzysta z maksymalnej gwarancji udzielanej przez BGK, czyli 100 tys. złotych, to prowizja, którą będzie zobowiązany pokryć wyniesie dokładnie 1000 złotych.