Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce ułatwić Polakom dostęp do nowych mieszkań. Zapewnić mają to między innymi zmiany w zasadach przyznawania kredytów hipotecznych, które zawarte zostały w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Na czym on polega i kto z niego skorzysta?
Czym jest Polski Ład?
To program reform, które mają odbudować polską gospodarkę po pandemii COVID-19. Ich głównymi celami jest redukcja nierówności społecznych oraz tworzenie lepszych warunków do życia. Realizacja tych zadań ma być możliwa, dzięki 5 filarom projektu. Jednym z nich jest filar ‘własne cztery kąty’ mający ustabilizować sytuację mieszkaniową Polaków.
Jak działa program Mieszkanie bez wkładu własnego?
W ramach realizacji tego filaru wprowadzono w życie projekt ‘Mieszkanie bez wkładu własnego’. Polega on na tym, że państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego jest w stanie zagwarantować wkład własny na poziomie od 10 proc. do 20 proc. wartości nieruchomości i maksymalnie do kwoty 100 tys. złotych. W przypadku problemów z wypłacalnością kredytobiorcy, to właśnie BGK pokryje straty banku, aż do kwoty przyznanej gwarancji.
Za otrzymanie takiej gwarancji, kredytobiorca musi zapłacić prowizję. Ta wynosi dokładnie 1 proc. zagwarantowanej kwoty – jeśli więc gwarancja wyniesie wspomniane już wcześniej 100 tys. złotych, to kredytobiorca musi uiścić dokładnie tysiąc złotych prowizji.

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego – kto skorzysta?
Program dedykowany jest przede wszystkim młodym rodzinom, ale równie dobrze mogą z niego skorzystać również single i bezdzietne rodziny. Celem projektu jest umożliwienie zakupu mieszkania lub domu na własność przez osoby, które nie posiadają oszczędności wystarczających na pokrycie wkładu własnego, ale jednocześnie stać ich na spokojne spłacanie rat kredytu.
Jednym z warunków jest to, że z programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą skorzystać osoby, które nie posiadają nieruchomości na własność – dotyczy to singli, par bez dzieci i rodzin z jednym dzieckiem. W przypadku rodzin z co najmniej dwójką dzieci możliwe jest posiadanie nieruchomości na własność w określonym przez ustawę metrażu.
Spłata rodzinna – zachęta mająca poprawić dzietność
Program Mieszkanie bez wkładu własnego ma nie tylko poprawić sytuację mieszkaniową wielu Polaków, ale również zachęcić ich do powiększania rodzin. Zachętę do tego ma stanowić tzw. spłata rodzinna. Przysługuje ona tym kredytobiorcom, którym w czasie spłaty kredytu urodzi się drugie lub kolejne dziecko. W takim przypadku mogą oni liczyć na to, że BGK spłaci część ich kredytu – dokładnie 20 tys. złotych w przypadku drugiego dziecka i nawet 60 tys. złotych przy narodzinach trzeciego lub kolejnego dziecka.
Program Mieszkanie bez wkładu własnego, będący jednym z najważniejszych elementów Polskiego Ładu.